Opinie o Nas
Kategorie blog
Chmura tagów
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Czego można się dowiedzieć z etykiety energetycznej lampy?

Czego można się dowiedzieć z etykiety energetycznej lampy?

Etykieta energetyczna to naklejka lub tabliczka, którą można spotkać na wielu urządzeniach elektrycznych, na przykład lampach, telewizorach, pralkach. Umieszczone są na niej informacje o klasie efektywności energetycznej i innych podstawowych parametrach dotyczących danego urządzenia. W przypadku lamp zamieszcza się m.in.:

    • nazwę dostawcy lub znak towarowy;

    • identyfikator modelu dostawcy;

    • zużycie energii wyrażone w kWh energii elektrycznej zużywanej przez 1000 h przez źródło światła w trybie włączenia.

Na etykiecie czasem znajduje się również znak graficzny „Ecolabel”. Oznacza to, że dany sprzęt ma przyznane oznakowanie ekologiczne Unii Europejskiej. Taki symbol może dostać urządzenie, przy którego produkcji zastosowano substancje chemiczne bezpieczne dla środowiska naturalnego. 

Efektywność energetyczna lampy

W przypadku lamp jednym z ważniejszych parametrów jest klasa efektywności energetycznej, opisywana przez litery od A do G. Klasa A umieszczona na zielonym pasku oznacza urządzenie najbardziej efektywne, czyli energooszczędne, litera G na czerwonym pasku – urządzenie najmniej efektywne. Od 2010 roku wprowadzono dodatkowe oznaczenia A+, A++, A+++ dla urządzeń najbardziej energooszczędnych, lampy z takimi oznaczeniami będą więc pobierać najmniej energii (w 2021 roku wprowadzono nową skalę bez oznaczeń +).

Klasę efektywności energetycznej określa się na podstawie stosunku rocznego zużycia energii przez dane urządzenie do standardowego zużycia energii przez tego typu urządzenie.

Ważne przepisy

W Polsce zasady stosowania etykiet energetycznych reguluje ustawa o obowiązkach w zakresie informowania o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię (Dz.U. z 2012 roku, poz. 1203). Ponadto obowiązują przepisy UE dotyczące sprzętu gospodarstwa domowego i innych produktów, które mogą mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na zużycie energii, a także zużycie innych zasobów (tzw. produkty związane z energią).

Zgodnie z przepisami we wszystkich krajach UE obowiązują takie same etykiety w postaci piktogramów, a nie słów. Dzięki temu nie ma potrzeby zamieszczania wielu wersji językowych.

Etykieta energetyczna musi być umieszczona w widocznym miejscu, na zewnątrz urządzenia, z przodu lub na górze. Powinna być zamieszczona tak, by była dobrze widoczna na każdym urządzeniu wystawionym w punkcie sprzedaży. Wszyscy producenci, przedstawiciele firm i importerzy powinni sprawdzić, czy sprzęt, którym handlują, jest prawidłowo oznakowany. 

Korzyści stosowania etykiety energetycznej

Etykiety energetyczne pomagają konsumentom w wyborze produktu, który zużywa mniej energii. Zwykle ma to dla nich duże znaczenie, ponieważ pozwala im zaoszczędzić pieniądze. Stosowanie takich etykiet działa także mobilizująco na producentów, by inwestowali i opracowywali nowoczesne energooszczędne technologie. Ze względu na stosowany system piktogramów są także ułatwieniem dla handlowców, importerów i kupujących sprzęt z zagranicy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl