Opinie o Nas
Kategorie blog
Chmura tagów
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30

Częste błędy popełniane przy doborze oświetlenia dla domu

Częste błędy popełniane przy doborze oświetlenia dla domu

Odpowiednio dobrane oświetlenie spełnia wiele ważnych funkcji. Jest kluczowe nie tylko dla naszego samopoczucia oraz komfortu, jaki odczuwamy podczas przebywania w domu, ale także doskonale uwydatnia atuty wnętrz i ukrywa ich mankamenty. Błędy popełniane podczas doboru oświetlenia możemy podzielić na dwie grupy, czyli błędy związane z rozmieszczeniem punktów świetlnych oraz doborem żarówek i ich opraw.

Na co zwrócić uwagę, projektując oświetlenie dla domu?

Projekt domu uwzględnia rozmieszczenie punktów świetlnych, co pozwala na wykonanie niezbędnych instalacji. Tutaj pojawia się pierwszy problem, na który często nie mamy wpływu. Do błędów projektowych zaliczamy m.in. brak odpowiedniej ilości punktów świetlnych, ich nadmierne zagęszczenie w jednym miejscu lub położenie kolidujące z naszymi planami odnośnie do aranżacji wnętrz, które zmniejsza funkcjonalność i ustawność pomieszczeń. Zdecydowanie mniejszym problemem jest zbyt duża liczba punktów świetlnych, bo możemy ukryć je za meblami lub nie korzystać z niektórych lamp i jednocześnie cieszyć się ich walorami dekoracyjnymi.

Jakie błędy popełniamy najczęściej, dobierając oświetlenie do domu?

Najczęstszym błędem, który znacząco wpływa na komfort zamieszkania, jest brak dobrego planu doboru oświetlenia, który powinien uwzględniać zarówno rozmieszczenie punktów świetlnych, jak i materiały wykończeniowe oraz styl aranżacji wnętrz. Odpowiednio dobrane oświetlenie wpływa nie tylko na komfort naszego wzroku, ale także wydobywa kolory i faktury oraz pozwala optycznie powiększyć przestrzeń lub uzyskać kameralny nastrój w otwartej części domu. Właściwie dobrane oprawy oświetleniowe powinny współgrać ze stylem aranżacji oraz pasować do ich wielkości. Brak spójności w doborze stylu oświetlenia i aranżacji wnętrz może wprowadzać chaos i sprawiać, że będziemy źle czuli się w naszej prywatnej przestrzeni.

Drugim i równie częstym błędem w doborze oświetlenia jest wybór zbyt małych lub za dużych opraw oświetleniowych. W tym przypadku wnętrze nie prezentuje się korzystnie, bo nie może zostać prawidłowo doświetlone lub na odwrót - zbyt mała oprawa oświetleniowa powoduje, że światło żarówki razi nas w oczy. W przypadku doboru opraw oświetleniowych często mamy też problem z wyborem odpowiedniej wysokości, na której powinny wisieć lampy sufitowe - warto zwrócić szczególną uwagę na wysokość lamp nad stołem w jadalni oraz oświetlenia sypialni i pokoi dziecięcych.

Ze względu na dostępność wielu rodzajów żarówek często popełnianym błędem jest też nieprawidłowy dobór ich barwy. Zimne światło męczy wzrok i może powodować dyskomfort podczas przebywania w pomieszczeniu, dlatego zdecydowanie bezpieczniejszym wyborem są żarówki o cieplej barwie światła, które pozwalają nadać wnętrzom przytulny klimat.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl