Opinie o Nas
Kategorie blog
Chmura tagów
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Czy wentylatory sufitowe mogą służyć jako źródło światła?

Czy wentylatory sufitowe mogą służyć jako źródło światła?

Urządzanie wnętrza bywa prawdziwym wyzwaniem, zwłaszcza wówczas, gdy trzeba pogodzić ze sobą wysoką funkcjonalność wybranych rozwiązań z wysokimi walorami estetycznymi. Aranżując wygląd pomieszczenia, często stajemy przed dylematem, czy postawić na sprawdzone rozwiązania, czy raczej spróbować bardziej nietypowych i innowacyjnych sposobów działania. Jedną z sytuacji, w której pojawia się konieczność podobnego wyboru, jest chęć zapewnienia sobie komfortu termicznego wewnątrz pomieszczenia, zarówno latem, jak i zimą, a jednocześnie zadbanie o jego atrakcyjny wygląd. Dobrym rozwiązaniem okazuje się w takiej sytuacji montaż wentylatora sufitowego. Zobaczmy, dlaczego jest to świetny pomysł i przekonajmy się, co można w ten sposób zyskać.

Wentylator sufitowy ze źródłem światła – oświetlenie i optymalna temperatura

Komfort termiczny jest jednym z ważniejszych parametrów wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie. Przebywanie w pomieszczeniu, które jest niedogrzane lub przegrzane, jest dużym obciążeniem dla naszego organizmu. Musi on stale walczyć o utrzymanie optymalnej temperatury ciała, wykorzystując naturalne procesy – w przypadku zimna wzbudzanie dreszczy, czyli krótkotrwałych skurczy mięśni, a przy zbyt wielkim cieple intensywnie się pocąc. Mechanizm dreszczy nie jest zbyt efektywny, jednak gdy jest nam zimno, zwykle możemy sobie poradzić, ubierając się cieplej. Niestety, jeśli chodzi o upał arsenał środków, jakimi dysponujemy, nie jest bogaty.

Dłuższe przebywanie w zbyt wysokiej temperaturze wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie. Dochodzi wówczas do przyspieszenia oddechu, a także do podwyższenia ciśnienia, tak by krew na powierzchni skóry mogła się maksymalnie ochłodzić. Ani parowanie potu ze skóry, ani szybsze oddychanie nie pomagają zbyt mocno. Nawet jeśli oznaki przegrzania nie są aż tak intensywne – optymalnym rozwiązaniem będzie sprawienie, by w pomieszczeniu zrobiło się nieco chłodniej, w przeciwnym razie grozi nam osłabienie koncentracji, zmęczenie, a także szybkie odwodnienie.

Jednym z częściej wybieranych sposobów jest ustawienie w pokoju wentylatora, który wymusi ruch powietrza. Niestety, zwykle nie jest to takie proste. Skierowanie silnego strumienia bezpośrednio na siebie oznacza zbyt szybkie i duże wychłodzenie organizmu. Znalezienie miejsca na prawidłowe umieszczenie urządzenia bywa trudne ze względu na ograniczoną ilość miejsca. Wentylator ustawiony „na środku” też nie jest dobrym pomysłem, bo łatwo można się za jego sprawą przewrócić, rozwiązanie takie ma też zwykle niewiele wspólnego z estetyką.

W takiej sytuacji warto zdać sobie sprawę z tego, że najlepszym miejscem do umieszczenia wentylatora jest sufit. Dzięki temu powietrze będzie mogło rozchodzić się równomiernie, bez narażania przebywających w środku osób na przykre konsekwencje przewiania. Znalezienie odpowiedniego miejsca na powieszenie wentylatora sufitowego może być jednak trudne, ponieważ wykonywanie dodatkowej instalacji na suficie jest kłopotliwe i powoduje spory bałagan w domu. Okazuje się jednak, że wentylator można bez problemu powiesić w miejscu żyrandola, nie pozbawiając się przy tym górnego źródła światła. Jest to możliwe dzięki urządzeniom, które poza wbudowanym silnikiem i powodującymi ruch powietrza łopatkami mają również wbudowaną lampę.

Dlaczego wentylator sufitowy to dobry pomysł?

Wentylatory sufitowe z wbudowanym źródłem światła mogą bez problemu oświetlać pomieszczenie i wymuszać w nim ruch powietrza. Co równie ważne, oferowane modele są zwykle dostępne w bardzo różnorodnej stylistyce, dzięki czemu bez problemu można je dopasować do każdego wnętrza.

Przy wyborze wentylatora sufitowego trzeba pamiętać o tym, żeby zwrócić uwagę zarówno na moc źródła światła, jakie możemy w nim zamontować, jak i na wielkość jego łopat oraz uzyskiwane obroty, tak by dopasować przepływ powietrza do kubatury pomieszczenia. Zbyt mała wydajność wentylatora sufitowego nie pozwoli nam bowiem na ochłodzenie pomieszczenia latem, ani na podniesienie w nim temperatury zimą. Choć to może wydawać się nieco dziwne, to wentylator sufitowy zapewnia nam obie te możliwości, za sprawą sposobu, w jaki działa.

Jak wiadomo w każdym pomieszczeniu ciepłe powietrze, ze względu na swoją mniejszą gęstość gromadzi się pod sufitem. W lecie obroty łopat wentylatora mogą pomóc nam w skierowaniu nagrzanego powietrza w dół. Choć wydaje się, że w żaden sposób nie może to zmienić rozkładu temperatur wewnątrz, to trzeba pamiętać, że ruch powietrza to zarazem możliwość konwekcji. Zachodzi ona wówczas, gdy powietrze przepływające w pobliżu rozgrzanego elementu odbiera od niego część ciepła. W tym przypadku przemieszczające się powietrze będzie ochładzać ciała osób znajdujących się wewnątrz. Choć takie rozwiązanie nie przynosi natychmiastowych efektów, to na dłuższą metę jest bardzo skuteczne i znacznie zdrowsze niż działająca klimatyzacja, ponieważ wychładzanie jest wolniejsze i trudniej przy nim o złapanie przeziębienia.

Wentylator sufitowy może nam pomóc również zimą, wymaga to jednak odwrócenia kierunków obrotów, co zwykle jest możliwe, czy to za pomocą pilota, czy specjalnego przełącznika. Wykorzystując tę samą zasadę, związaną z gromadzeniem się ciepłego powietrza pod sufitem, wentylator będzie powodował przepływ zimnego powietrza w górę, a ogrzanego w dół, tam, gdzie przebywają znajdujący się w pomieszczeniu ludzie. Ważne jest jednak ustawienie możliwie niskich obrotów, by powietrze przemieszczało się z małą prędkością.

Zastosowanie wentylatora sufitowego daje możliwość połączenia wielu korzyści. Zyskujemy nie tylko estetyczne źródło światła, ale również możemy chłodzić się latem i nieco ogrzać zimą. Montaż wentylatora sufitowego to jednocześnie zmniejszenie kosztów ogrzewania, a także działania klimatyzacji, ze względu na bardziej równomierne rozchodzenie się powietrza o optymalnej temperaturze.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl