Opinie o Nas
Kategorie blog
Chmura tagów
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Czym jest barwa światła i jak wpływa na otoczenie?

Czym jest barwa światła i jak wpływa na otoczenie?

Barwa światła to obok natężenia jeden z najważniejszych parametrów, na który powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając źródła światła do pomieszczeń w domach i mieszkaniach, biurach, obiektach handlowych czy przemysłowych. W tym przypadku wybór jest bardzo ważny, gdyż może wpływać nie tylko na jakość oświetlenia, ale również komfort i samopoczucie użytkowników.

W tym wpisie wyjaśnimy, czym jest barwa światła, jak wpływa na otoczenie i czym kierować się podczas jej doboru.

Barwa światła — co to jest?

Barwa światła określa obiektywną miarę widzianego odcienia kolorystycznego promieni. Jest bezpośrednio związana z temperaturą barwową (TC), która wyrażana jest w Kelwinach (K). Im wyższa wartość Kelwinów, tym światło chłodniejsze, czyli bielsze. O barwach zimnych mówimy wówczas, gdy temperatura barwowa osiąga powyżej 5500K. Niskie wartości przypisane są barwie ciepłej, a więc poniżej 3500K. Oprócz tego wyróżniamy światło neutralne, które osiąga wartości powyżej 4000K, ale nie więcej niż 4500K.

Barwy światła: rodzaje i wpływ na człowieka

Barwa światła wpływa nie tylko na efekt aranżacyjny, który chcemy osiągnąć w danym pomieszczeniu, ale również na samopoczucie przebywających w nim ludzi. Sprawia, że w jednych wnętrzach czujemy się bardziej skoncentrowani i pobudzeni, a w innych mamy ochotę na błogi relaks.

  • Barwy zimne: można zauważyć lekkie odcienie niebieskiego. Pobudzają i sprzyjają koncentracji.
  • Barwy neutralne: barwa biała — najbardziej zbliżony rodzaj barwy do światła słonecznego. Znajduje się pomiędzy barwą zimną a ciepłą, dlatego uważana jest za neutralną, uniwersalną i bywa najchętniej wybierana. Daje wrażenie najczystszej bieli. Ma właściwości pobudzające, ale nie męczy wzroku. Jest najbardziej przyjazne dla użytkowników i sprawdza się w pomieszczeniach, w których przebywamy na co dzień. Nie przekłamuje kolorów, więc dobrze sprawdza się jako oświetlenie górne.
  • Barwy ciepłe: najbardziej zbliżone do tradycyjnego, czyli światła świec. Nadają wnętrzu przytulności, sprzyjają relaksowi i wypoczynkowi. Pobudza wydzielanie melatoniny, czyli hormonu snu.

Jak dobrać barwę światła do pomieszczenia?

  • Barwy zimne stosowane są w pomieszczeniach, w których wykonuje się prace wymagające szczególnego skupienia i precyzji. Są to przede wszystkim warsztaty, gabinety dentystyczne, hale produkcyjne, centra handlowe, magazyny, piwnice itp. Dobrze sprawdza się również do zastosowania jako oświetlenie punktowe w pomieszczeniach biurowych.
  • Barwy neutralne są bardzo często stosowane ze względu na swój uniwersalny charakter. Występują w budynkach użyteczności publicznej, biurach, sklepach i galeriach. Sprawdzą się także w pomieszczeniach domowych, w tym przede wszystkim łazienkach i kuchniach.
  • Barwy ciepłe nadają się do wnętrz, w których wypoczywamy, a więc sypialni i salonów. Dobry efekt zapewnią także w przedpokojach i korytarzach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl