
Czyste lampy to gwarancja dobrego doświetlenia naszej prywatnej przestrzeni oraz sposób na poprawę estetyki wnętrza. Niestety, to właśnie na lampach szybko zbierają się różne zanieczyszczenia m.in. kurz. Szczególnie trudne do utrzymania w nienagannej czystości są lampy sufitowe i ścienne, które chętnie montujemy w naszych domach. Podpowiadamy, jak skutecznie wyczyścić poszczególne rodzaje lamp.
Co musisz wiedzieć, zamian zaczniesz czyścić lampę?
Lampa podłączana jest do prądu, więc nie należy w celu jej czyszczenia używać nadmiaru wody i płynów czyszczących. Przed przystąpieniem do czyszczenia lamp trzeba je wyłączyć. Nigdy nie rozpylamy środka czyszczącego na żarówkę! Nie powinniśmy także bez uprzedniego wyłączenia prądu wykręcać żarówek i czyścić wnętrza lamp za pomocą mokrej ściereczki. To podstawowe zasady, które pozwolą uniknąć zwarcia w instalacji elektrycznej i wiążącego się z porażeniem prądem zagrożenia życia. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zdjęcie klosza lampy, zanim przystąpimy do jego czyszczenia. W przypadku dużych lamp i żyrandoli możemy zrezygnować z ich zdejmowania, jednak powinniśmy pamiętać o tym, że manewrowanie na drabinie ze ściereczką w ręce jest dość trudne, więc warto poszukać „asystenta”, który będzie nas asekurował. Podobnymi zasadami musimy się kierować podczas czyszczenia nowoczesnych opraw oświetleniowych, choć ze względu na swoją nieskomplikowaną budowę są one zdecydowanie łatwiejszym „przeciwnikiem”.
Jak szybko i skutecznie wyczyścić lampy i oprawy oświetleniowe?
Przed przystąpieniem do mycia lamp trzeba je odkurzyć za pomocą miotełki do kurzu lub odkurzacza z odpowiednio dobraną końcówką. Pozwoli to usunąć drobinki zanieczyszczeń oraz owady, które chętnie lecą do światła i pozostają w kloszach lamp. Zanim sięgniemy po płyn do mycia lamp, powinniśmy sprawdzić zalecenia producenta odnośnie do sposobu czyszczenia. Najbezpieczniejszym wyborem w przypadku wielu materiałów, z których powstają lampy i oprawy oświetleniowe, jest czysta, letnia woda, którą powinniśmy delikatnie zwilżyć miękką ściereczkę np. z mikrofibry. Po umyciu klosza na mokro trzeba wytrzeć go do sucha. Szklane, kryształowe i porcelanowe klosze lamp mogą wymagać zastosowania dodatkowych środków np. płynów, które dodają blasku czyszczonym powierzchniom. Po umyciu lamp i opraw oświetleniowych powinniśmy odczekać przynajmniej kilkanaście minut, zanim włączymy oświetlenie - pozwoli to odparować pozostałej wilgoci. Klosze wykonane np. z tkanin, które nie mogą być czyszczone na mokro, powinniśmy systematycznie odkurzać, aby uniknąć powstawania trudnych do usunięcia zabrudzeń.