W każdym pomieszczeniu trzeba zadbać o odpowiedni dobór oświetlenia. We wnętrzach takich jak kuchnia czy domowe biuro stosujemy światło, które sprzyja pracy, a więc wyraźne, jasne lub neutralne. Z kolei w salonie czy sypialni można zastosować oświetlenie ciepłe, które nastraja do relaksu. W wielu domach bardzo ważnym pomieszczeniem jest prywatna biblioteka. Bez względu na to, czy stanowi ona oddzielne pomieszczenie, czy też zaaranżowano ją jako wydzielony kącik z regałami na książki i miejscem do czytania, bardzo ważne jest optymalne oświetlenie, które będzie spełniać zarówno funkcje praktyczne, jak i dekoracyjne.
W tym artykule podpowiemy, jak dobrać odpowiednie oświetlenie do domowej biblioteki, aby zapewnić sobie komfort czytania i przyjemną atmosferę.
Funkcjonalne i dekoracyjne światło w domowej bibliotece
Biblioteka to miejsce, które szczególnie wymaga odpowiedniej oprawy świetlnej. Jednocześnie oświetlenie takiego miejsca wcale nie jest zadaniem prostym. Przede wszystkim, jeśli tylko mamy taką możliwość, domową bibliotekę warto zaaranżować w pomieszczeniu, w którym znajdują się okna. Naturalne światło jest najbardziej przyjazne dla człowieka, dlatego też warto z niego korzystać w jak największym stopniu. Nie obejdzie się jednak bez światła sztucznego. W końcu większość z nas czytaniem zajmuje się przede wszystkim w godzinach wieczornych.
W bibliotece najważniejsze jest oświetlenie ogólne, umieszczone w centralnym miejscu, oraz zadaniowe, czyli przeznaczone do konkretnych działań - w bibliotece będzie to oczywiście czytanie. W naszej ofercie znajdziesz sporo ciekawych propozycji, które sprawdzą się w tym przypadku. Przede wszystkim możesz wybrać lampy wiszące lub żyrandole, które zapewnią ci ogólne światło dla całego pomieszczenia. W naszym sklepie znajdziesz wiele stylowych lamp, które będą pasować do różnych typów aranżacji.
Oprócz tego niezbędne jest zastosowanie oświetlenia zadaniowego, w postaci np. lamp podłogowych, ściennych lub stołowych. Ich zadaniem będzie przede wszystkim zapewnienie optymalnych warunków do czytania.
Warto też pomyśleć też o oświetleniu nastrojowym, które pozwoli stworzyć w domowej bibliotece miłą, przytulną atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi. W tym celu można użyć specjalnych lamp przeznaczonych do zabudowy w ścianie lub suficie.
Światło odpowiednie do czytania
Podczas aranżowania oświetlenia w domowej bibliotece trzeba wziąć pod uwagę nie tylko dobór odpowiednich lamp, ale przede wszystkim specyfikę emitowanego światła. Bardzo ważna jest przede wszystkim jego barwa. Zaleca się, aby w bibliotece stosować raczej barwy ciepłe, które sprzyjają odprężeniu. Temperatura barwowa nie powinna przekraczać 6500K. Moc oświetlenia w takim pomieszczeniu musi zapewniać dobrą widoczność, ale nie może być zbyt duża. Do czytania można zastosować tradycyjne żarówki o mocy 40W lub żarówki LED 5W (400-500 lumenów).
Warto też zadbać o odpowiedni rodzaj żarówki. Zdecydowanie rekomendujemy żarówki LED, które nie “męczą” wzroku, a jednocześnie są bardzo oszczędne.