Oświetlenie zamontowane w pokoju dziecięcym powinno łączyć w sobie kilka funkcji. Najważniejszą z nich jest pełne bezpieczeństwo, zarówno jeśli chodzi o charakterystykę światła, jak i możliwość oparzenia się czy kwestie związane z całkowitym wyeliminowaniem ryzyka porażenia prądem elektrycznym. Równie istotne jest dopasowanie rodzaju zakładanych lamp i źródeł światła do wieku i potrzeb dziecka. Liczy się naturalnie także estetyka i wygląd użytych opraw. Dobre oświetlenie do pokoju dziecięcego będzie z jednej strony odpowiadało gustowi dziecka, a z drugiej pasowało do wystroju całego pokoju. Przyjrzyjmy się bliżej, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia do pokoju dziecięcego.
Ilość i rozmieszczenie lamp w pokoju dziecięcym
Najważniejszy etap planowania oświetlenia w pokoju dziecięcym powinien dokonać się już w momencie projektowania instalacji elektrycznej i wystroju wnętrza. Oświetlenie, które najlepiej sprawdzi się w pokoju dziecka, powinno składać się z kilku elementów i być rozmieszczone tak, by wraz z upływem czasu wystarczała jedynie wymiana lamp na lepiej dopasowane do wieku i sposobu korzystania przez dziecko z pokoju.
Najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na jedną lampę stanowiącą oświetlenie ogólne i kilka innych, które zapewnią właściwą ilość światła w poszczególnych miejscach. Oprócz lampy umieszczonej na suficie warto zdecydować się więc również na kilka kinkietów. Dobrze by jeden z nich znajdował się na ścianie w pobliżu łóżka. Pozostałe można rozmieścić tak, by doświetlały konkretne miejsce, np. kącik przeznaczony do zabawy lub odrabiania lekcji. Pokój dziecięcy nie objedzie się również zwykle bez dodatkowych lamp stołowych czy podłogowych, trzeba więc zawczasu zadbać o właściwą ilość gniazd elektrycznych w pomieszczeniu.
Lampy a bezpieczeństwo
Oświetlenie przeznaczone do pokoju dziecięcego musi gwarantować bezpieczeństwo. Choć wszystkie oferowane lampy muszą być odpowiednio zaprojektowane i wykonane, to w przypadku lamp w pokoju dziecięcym trzeba pamiętać o tym, że dzieci bywają bardzo ciekawe i pomysłowe. Konstrukcja lamp musi więc być odporna na próby demontażu czy różne dziecięce eksperymenty. Ważne jest również, by powierzchnia opraw znajdujących się w zasięgu rąk dziecka, nie nagrzewała się do temperatury grożącej oparzeniem.
Równie ważny jest materiał, z jakiego wykonano poszczególne elementy. Zdecydowanie nie powinien on być łatwy do rozbicia, z rozwagą i ostrożnością warto więc podchodzić do elementów szklanych.
Światło a wiek dziecka
Oświetlenie musi być dopasowane do wieku dziecka. Noworodki i bardzo małe dzieci nie powinny przebywać w zbyt jasnym sztucznym świetle. Warto mieć to na uwadze i korzystać z lamp oferujących niezbyt mocne światło i łagodne barwy. W pokoju mniejszych dzieci najlepiej sprawdzi się połączenie stosunkowo mocnego i jasnego światła głównego, z którego będzie można korzystać choćby przy sprzątaniu. Koniecznie trzeba jednak zamontować również lampy o bardziej stłumionym i rozproszonym świetle oraz spokojnej i ciepłej barwie. Te będą znacznie lepiej sprawdzały się przy zabawie czy odpoczynku.
Ponieważ wiele dzieci może mieć przejściowe problemy ze spaniem w całkowitej ciemności, dobrze sprawdzą się lampy z regulacją mocy, lub dodatkowy kinkiet, który będzie świecił bardzo delikatnie.
Im starsze dzieci, tym więcej światła będą potrzebowały, zwłaszcza przy czytaniu lub odrabianiu lekcji. Trzeba pamiętać, by rodzaj opraw oraz używanych żarówek dopasowywać do czynności, jakie dziecko najczęściej wykonuje w swoim pokoju. Zwykle wraz z wiekiem część opraw trzeba będzie zmienić, na takie, które pozwolą na lepszą regulację kierunku padania światła.
Estetyka lamp do pokoju dziecięcego
Wygląd lamp, które zostaną zamontowane w pokoju dziecięcym, powinien być dopasowany do gustu dzieci. W przypadku najmłodszych sprawdzą się oprawy, które zapewniają ciekawe efekty świetlne. Dobrze, by miały elementy odwołujące się do lubianych przez dziecko postaci, zabawek czy miejsc. Mody zmieniają się dość szybko, podobnie jak bohaterowie dziecięcego świata. Co jakiś czas będzie zapewne konieczna wymiana poszczególnych elementów, na szczęście zazwyczaj będzie można ją zgrać ze zmieniającymi się potrzebami.
Wybierając oświetlenie dla dzieci w wieku szkolnym, dobrze zwrócić uwagę na to, by te przeznaczone do pracy – czytania czy odrabiania lekcji miały źródła światła o charakterystyce zbliżonej do światła słonecznego. Przy wyborze innych lamp można pozostawić sobie większą swobodę i szukać takich, które zapewnią przytulną atmosferę.