Opinie o Nas
Kategorie blog
Chmura tagów
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Jak samodzielnie wymienić lampę sufitową?

Jak samodzielnie wymienić lampę sufitową?

Remont w mieszkaniu często wiąże się ze zmianą wystroju pomieszczeń. Zwykle zdarza się tak, że po przemalowaniu ścian i wymianie mebli na nowe lampa sufitowa nie pasuje do wyremontowanej przestrzeni. W takiej sytuacji wiele osób decyduje się na jej wymianę. Po zakupie odpowiedniego produktu należy wymontować starą lampę i zająć się montażem nowej. Takie zadanie dla niektórych wydaje się trudne i niebezpieczne. Okazuje się jednak, że samodzielna wymiana lampy sufitowej nie jest trudna. Jak to zrobić?

Przede wszystkim bezpieczeństwo 

Wiele osób obawia się samodzielnej wymiany lampy sufitowej z uwagi na ryzyko porażenia prądem. Właśnie dlatego przed rozpoczęciem pracy należy wyłączyć bezpiecznik, który jest odpowiedzialny za dany przewód. Warto również upewnić się, że prąd nie przepływa w przewodach fazowych. Należy to zrobić, przykładając końcówkę probówki do przewodu i jednocześnie dotykając palcem jej drugiego końca.

Aby prace związane z wymianą lampy przebiegły sprawnie, przed ich rozpoczęciem warto przygotować wszelkie niezbędne akcesoria. Mowa tutaj przede wszystkim o drabinie, wspomnianym już próbniku napięcia. Przyda się również nożyk do ściągania końcówek przewodów oraz niewielki wkrętak i taśma izolacyjna. Należy również pamiętać o tym, że podczas wykonywania prac w pomieszczeniu może brakować światła. W tym celu warto zaopatrzyć się w dodatkowe źródło oświetlenia. Może to być na przykład tak zwana czołówka, która nie będzie krępowała ruchów.

Montaż lampy 

Po przygotowaniu niezbędnych narzędzi oraz odpowiednim zabezpieczeniu miejsca pracy można przystąpić do wymiany lampy. W tym celu należy nawiercić otwory na kółka rozporowe. Aby określić ich miejsce, warto najpierw przyłożyć lampę do sufitu i zaznaczyć miejsca wiercenia ołówkiem. Następnym krokiem jest podłączenie i zaizolowanie przewodów, do czego niezbędna będzie kostka, na której oznaczone jest podłączenie przewodów fazowych i zerowych.

Warto sprawdzić, czy przody zostały podłączone poprawnie, co można zrobić dzięki włączeniu na chwilę bezpieczników. Następnie należy ponownie je wyłączyć i okleić przewody przy pomocy taśmy izolacyjnej. Ostatnim krokiem jest przykręcenie lampy, które należy rozpocząć od schowania pod nią przewodów. Na koniec wystarczy wkręcić śruby w przygotowane wcześniej otwory.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl