
Zadaniem naukowców oświetlenie ma bardzo duży wpływ na samopoczucie. Brak światła, zarówno tego naturalnego, jak i sztucznego, może przyczyniać się do pogorszenia naszego nastroju.
Światło — naturalne i sztuczne
Oczywiście najkorzystniejsze dla zdrowia i dobrego samopoczucia człowieka jest światło naturalne, czyli słoneczne. Naukowcy potwierdzają, że ma ono wpływ na naszą gospodarkę hormonalną, dzięki czemu w słoneczne dni czujemy się zdecydowanie lepiej, z kolei zimą, jest go zdecydowanie mniej, często skarżymy się na spadek nastroju, chandrę, brak energii. Nowoczesne domy zwykle posiadają wiele dużych okien, pozwalających maksymalnie wykorzystać potencjał światła słonecznego. Lekarze zachęcają nas do jak najczęstszego spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Promienie słoneczne aktywują produkcję hormonów w naszym organizmie, w tym melatoninę, która reguluje nasz cykl okołodobowy. Oprócz tego światło naturalne sprzyja wytwarzaniu serotoniny, a więc “hormonu szczęścia”. Pod wpływem promieni słonecznych zachodzi synteza skórna witaminy D, która również jest nam niezbędna dla zdrowia i dobrego samopoczucia.
Sztuczne światło również jest korzystne dla człowieka i to nie tylko ze względów praktycznych. Dobrze oświetlone pomieszczenie sprawia, że wnętrza wydają się przestronne i przytulne. Odpowiednio dostosowana jasność także wpływa na wydzielanie endorfin, wpływających na nasze dobre samopoczucie. W tym przypadku musimy jednak samodzielnie zadbać o dobór takiego oświetlenia, które rzeczywiście będzie miało pozytywny wpływ. Znaczenie ma zarówno jego umiejscowienie, jak i barwa czy rodzaj lamp, z których korzystamy na co dzień.
Dobór światła sztucznego
Oświetlenie w domach i mieszkaniach spełnia wiele istotnych funkcji, dlatego też konieczne jest zastosowanie kilku źródeł światła dostosowanych do różnych potrzeb. Istotną cechą przy wyborze oświetlenia jest temperatura światła, czyli barwa, która ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie. Barwy chłodne przeznaczone są do miejsc, w których pracujemy, a więc musimy być skupieni, produktywni i pełni energii. Takie źródła światła wybieramy np. do kuchni, gabinetu czy przy biurku dziecka. O kwestiach praktycznych trzeba też pomyśleć w przypadku oświetlenia łazienkowego. Z kolei barwy ciepłe sprzyjają odpoczynkowi, dlatego też zalecane w sypialni czy salonie.
W pomieszczeniach warto zastosować więcej niż jedno światło. Szczególnie ważne jest to w salonie, a także sypialni. Tutaj podstawą jest oświetlenie górne, w postaci żyrandola czy lamp wiszących, a także dodatkowe — np. lampy podłogowe, lampki nocne, kinkiety. Również w kuchni powinniśmy zadbać o urozmaicone źródła światła, szczególnie do rozjaśniania miejsc roboczych.