Opinie o Nas
Kategorie blog
Chmura tagów
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Jak wysoko powinien wisieć żyrandol?

Jak wysoko powinien wisieć żyrandol?

Wybór odpowiedniego oświetlenia do domu nie jest prosty. Należy zwrócić uwagę na to, jaka barwa światła ma się wydobywać z lampy, czy jaka ma być intensywność światła. Oczywiste są również walory estetyczne. Długo zastanawiamy się nad tym, czy wybrać lampę wiszącą, czy może kinkiet. Często również rozważamy doświetlenie pomieszczenia, na przykład za pomocą lampy stojącej. Okazuje się jednak, że jest jeszcze jedna ważna kwestia. Nie każdy o tym wie, ale żyrandol powinien być zawieszony na odpowiedniej wysokości. Co więcej, może być ona różna w zależności od jej rodzaju, przeznaczenia, czy miejsca, w którym się znajdzie.

Lampa w korytarzu i lampa w jadalni

Zastanawiając się, na jakiej wysokości powinno znaleźć się oświetlenie, warto wziąć pod uwagę, jak często po danej przestrzeni przemieszczają się domownicy. Korytarz czy przedpokój są pomieszczeniami, przez które często ktoś przechodzi. Właśnie dlatego lampy powinny się tam znajdować na wysokości co najmniej dwóch metrów, by nikomu nie przeszkadzały. Aby zaoszczędzić nieco przestrzeni, można zdecydować się na przykład na plafon, który zajmuje niewiele miejsca. Oświetlenie w jadalni jest również niezwykle ważne. Lampa powinna wisieć minimum 80 centymetrów nad stołem (jeśli lampa ma większy klosz, powinna wisieć wyżej). Warto pamiętać, że nie powinna ona przeszkadzać nie tylko podczas jedzenia posiłków, ale również zbierania talerzy czy innych codziennych czynności.

Sypialnia, łazienka i schody

W sypialniach coraz większą popularnością cieszą się lampy wiszące. Powinny się one znaleźć na środku pomieszczenia lub po obu stronach łóżka (zastępując lampki nocne). Warto zawiesić je w odległości około 30 centymetrów od krawędzi łóżka, ponieważ wtedy zostanie zachowana przestrzeń do komfortowego przemieszczania się. Jeśli natomiast lampa wisząca znajdzie zastosowanie jako główne źródło światła, należy zachować podobną zasadę do tej z jadalni, czyli im większy klosz, tym wyżej powinien wisieć. Oświetlenie w łazience powinno być komfortowe i bezpieczne. Lampy warto umieścić w pobliżu lustra i wanny. Niezależnie od tego, gdzie dokładnie znajdą swoje miejsce, należy pamiętać, by wisiały na takiej wysokości, na której nikt nie zawadzi czy nie uderzy o nie głową. Podobną zasadę należy zastosować w przypadku schodów. Jeśli zawieszenie lamp na suficie będzie wpływało na komfort przemieszczania się, warto w takiej sytuacji zastosować lampy ścienne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl