Opinie o Nas
Kategorie blog
Chmura tagów
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Jakie lampy do jadalni? Oświetlenie stołu i nie tylko

Jakie lampy do jadalni? Oświetlenie stołu i nie tylko

Wybór oświetlenia do jadalni powinien odbywać się z uwzględnieniem kilku kryteriów, które obowiązują także podczas wyboru lamp do innych pomieszczeń. Pierwszym z nich jest wielkość pomieszczenia, która decyduje o wielkości opraw oświetleniowych. Drugim jest aranżacja jadalni, w której główną rolę odgrywa stół. Jego wielkość i sposób ustawienia mają duży wpływ na wybór lamp.

Dlaczego rodzaj pomieszczenia ma wpływ na wybór lamp?

Rodzaj pomieszczenia jest kluczowy w przypadku wyboru lamp. Decyduje nie tylko o rodzaju opraw oświetleniowych oraz o ich kolorystyce lub designie, ale także o mocy wybranych żarówek. W przypadku oddzielnej jadalni lub wydzielonej części jadanej w dużym salonie kluczowy jest wybór lampy sufitowej, która będzie doświetlała płaszczyznę stołu. Warto pamiętać o tym, że stół w jadalni jest nie tylko meblem, przy którym spożywamy posiłki. To przy nim często toczy się życie towarzyskie, rodzice pomagają dzieciom odrabiać lekcje oraz spędzają wspólnie czas, dlatego warto zdecydować się na funkcjonalne i sprawdzone rozwiązania. Wielkość lampy musi być dobrana do wielkości pomieszczenia.

Jakie lampy najlepiej pasują do jadalni?

W jadalni głównym źródłem światła jest znajdująca się nad stołem lampa sufitowa. Coraz częściej decydujemy się też na kilka punktów świetlnych, które oświetlają płaszczyznę stołu, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem nie tylko w przypadku małych kącików jadalnych. W jadalni doskonale prezentują się klasyczne lampy wiszące oraz nowoczesne listwy oświetleniowe, które pozwalają odpowiednio kierować strumieniem światła. Lampa wisząca powinna równomiernie oświetlać stół, jednak nie może razić siedzących przy nim osób. Z tego względu powinna zostać zawieszona na odpowiedniej wysokości. W przypadku pomieszczeń o standardowej wysokości 2,6 m-2,8 m oraz stołów o szerokości do 120 cm najlepiej umieścić lampę na wysokości około 60 cm nad stołem. W przypadku okazałych mebli oraz dużych pomieszczeń zalecana odległość lampy wiszącej od stołu to około 80 cm. Bardzo ważne jest to, aby lampa do jadalni miała odpowiedni klosz. Może to być klasyczny lub nowoczesny klosz, dzięki któremu światło pada w dół na płaszczyznę stołu, ale nie powoduje dyskomfortu u siedzących w przy nim osób. Jeżeli przy stole często wykonujemy precyzyjne prace manualne, czytamy lub gramy w gry planszowe, można zdecydować się na zakup lampy o regulowanej wysokości, którą dopasujemy względem indywidualnych potrzeb. Trzeba zwrócić także uwagę na barwę światła, która powinna być ciepła, bo wówczas jadalnia stanie się wyjątkowo przytulnym pomieszczeniem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl