Opinie o Nas
Kategorie blog
Chmura tagów
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28

Jakie są różnice między jednofazowym a trójfazowym oświetleniem na szynoprzewodach?

Jakie są różnice między jednofazowym a trójfazowym oświetleniem na szynoprzewodach?

Szynoprzewody to rodzaj oświetlenia, który szczególnie często wykorzystywany jest w sklepach, galeriach, budynkach użyteczności publicznej i innych dużych obiektach. Obecnie zdarza się jednak tak, że jego potencjał sprawdza się również w domach. Nowoczesny design takich lamp znajduje praktyczne zastosowanie w kuchniach i jadalniach. Ich wybór uzależniony jest od rodzaju szynoprzewodów, ich rozmiarów i zastosowań. Na rynku dostępne są dwa warianty oświetlenia szynoprzewodowego, bazujące na systemach jedno- lub trójfazowych. Warto wiedzieć, na czym polegają różnice między nimi i w jakich miejscach poszczególne warianty sprawdzają się najlepiej.

Czym różni się oświetlenie jednofazowe od trójfazowego na szynoprzewodach?

Wariant jednofazowy oświetlenia na szynoprzewodach charakteryzuje się tym, że energia elektryczna przepływa przez dwa przewody – fazę i przewód neutralny. W praktycznym zastosowaniu oznacza to, że gdy naciśniemy włącznik, prąd zostanie automatycznie doprowadzony do wszystkich spotów w obrębie szynoprzewodu. Tym samym wszystkie lampy włączą lub wyłączą się jednocześnie. Szynoprzewody jednofazowe ze względu na swoją prostą budowę umożliwiają łatwą instalację, często bez konieczności kłucia ścian i przerabiania konstrukcji.

Inne możliwości daje montaż trójfazowego oświetlenia na szynoprzewodach. W tym wariancie oświetleniowym występują trzy fazy oraz przewód neutralny. Dzięki nim istnieje możliwość oddzielnego sterowania poszczególnymi spotami w szynoprzewodzie. W efekcie można włączyć lub wyłączyć wszystkie lampy bądź też uruchomić konkretne z nich w zależności od preferencji. Systemy trójfazowe mogą wymagać pewnych modyfikacji podczas instalacji, aczkolwiek jest w nich więcej miejsca na ukrycie kabli, a ich oprawy są solidniejsze i stabilniejsze. Ponadto, oferują możliwość stworzenia kilku, oddzielnie sterowanych obwodów.

Który wariant oświetlenia na szynoprzewodach wybrać?

Wybór między oświetleniem jedno- a trójfazowym jest uzależniony głównie od preferencji klientów i funkcjonalności ich pomieszczeń. Większą energooszczędność zagwarantują szynoprzewody trójfazowe, w których w danym czasie można uruchamiać wybrane spoty, konieczne do oświetlenia danej części pomieszczenia. Ułatwia to podział obiektu na strefy. Lepiej sprawdzą się one również na dużych przestrzeniach, pozwalając na różnorodne modyfikacje świetlne. Ich wadą jest jednak cena, która jest zazwyczaj wyższa niż za oświetlenie jednofazowe.

Oświetlenie jednofazowe z kolei z powodzeniem sprawdzi się w domach. W mniejszych pomieszczeniach istotniejsze znaczenie odgrywa konkretne źródło światła, które jednakowo doświetli przestrzeń. Włączenie lamp za pomocą jednego przycisku ułatwia też codzienne funkcjonowanie. Ponadto, wariant jednofazowy jest tańszy i często uznawany za atrakcyjniejszy. Jego największą wadą jest jednak to, że nie można oddzielnie sterować spotami, przez co nie da się w danej chwili ograniczyć zużycia prądu elektrycznego

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl