
Do dwóch najpopularniejszych obecnie źródeł światła zaliczamy świetlówki oraz oświetlenie LED. Oba te rozwiązania mają swoje zalety, ale można wskazać również na pewne mankamenty. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze ich cechy, a także przedstawimy główne różnice między nimi.
Świetlówki - co musisz wiedzieć, zanim się na nie zdecydujesz
Świetlówki są dość często wybierane do oświetlenia naszych domów. Emitują one światło za sprawą związku chemicznego, określanego luminoforem. Luminofor uwalniany jest w specjalnej rurce wypełnionej gazem dzięki promieniowaniu UV powstającemu poprzez wyładowania jarzeniowe.
Świetlówki są doceniane za mniejszy pobór energii w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Zapewniają też dłuższy czas pracy i mniejsze wytwarzanie ciepła. Są również bardzo łatwo dostępne.
Trzeba jednak wziąć pod uwagę kilka wad świetlówek. Przede wszystkim zawierają one rtęć, która jest bardzo szkodliwa dla zdrowia ludzi. Rozbicie świetlówki może być niebezpieczne. Z tego też powodu nie zaleca się ich stosowania np. w pokojach dziecięcych. Wiele osób nie do końca przekonanych jest do jakości światła emitowanego przez świetlówki, które oceniane jest jako mało naturalne i po prostu bardziej “męczące” dla wzroku. Oczywiście ta kwestia w dużej mierze zależy również od mocy czy producenta świetlówki, a także rodzaju zastosowanej lampy.
Oświetlenie LED - dlaczego warto je zastosować?
Jeszcze kilka lat temu oświetlenie LED było technologiczną nowością. Obecnie stanowi ponad połowę rynku oświetleniowego, co w dużej mierze wynika z ogromnego zainteresowania klientów. Popularne LED-y zapewniają wiele niewątpliwych zalet użytkowych, do których zaliczamy przede wszystkim oszczędność. Żarówki LED są nieco droższe od tradycyjnych, jednak gwarantują zdecydowanie dłuższą żywotność oraz wydajność. Są zdecydowanie tańsze w eksploatacji niż inne znane źródła światła, dlatego też w dłuższej perspektywie okazują się znacznie tańsze. Diody LED pobierają znacznie mniej energii podczas pracy, a świecąc, nie emitują ciepła. Ich przeciętny czas pracy do ok. 15 000 – 30 000 godzin, a czasami nawet więcej. W tym czasie musielibyśmy zużyć co najmniej kilkanaście klasycznych żarówek. To jeden z kilku powodów, dla których LED-y są również ekologiczne. Drugim powodem jest fakt, że do ich produkcji nie używa się szkodliwych substancji, takich jak np. rtęć.
Istotna jest również wysoka jakość światła emitowanego przez oświetlenie LED. Świecą światłem o widmie ciągłym, wykazując bardzo wysoki wskaźnik oddawania barw. Pod tym względem znacząco przewyższają świetlówki.
Oświetlenie LED ma obecnie bardzo szerokie zastosowanie. Używamy go w domach, ale również w obiektach biurowych czy użyteczności publicznej. Na rynku możemy znaleźć bardzo wiele różnorodnych produktów oświetleniowych wykonanych w technologii LED.