
Niezależnie od tego, gdzie pracujemy, potrzebujemy odpowiedniego oświetlenia, aby wykonywać swoją pracę w sposób efektywny. Na wydajność pracy wpływa nie tylko zbyt słabe oświetlenie, ale także nieprawidłowa barwa światła. Pracując w niewłaściwie oświetlonym pomieszczeniu, możemy szybko odczuć pogorszenie samopoczucia, ból głowy oraz zmęczenie wzroku, a każdy z tych objawów w znacznym stopniu wpływa na wydajność podczas wykonywania obowiązków.
Czy sposób oświetlanie miejsca pracy ma znaczenie?
Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom właściwe względem rodzaju wykonywanej pracy warunki oświetleniowe. Inne wymogi dotyczą np. pracy na linii produkcyjnej, a inne pracy w biurze, gdzie przez długi czas korzystamy z komputera. Warunki oświetleniowe określają przepisy BHP, które uwzględniają m.in. konieczność spełnienia wymogów i przestrzegania konkretnych norm. Oświetlenie domowego biura, gabinetu do pracy lub kącika z biurkiem, który wydzielimy w salonie, jest równie ważne, jak oświetlenie miejsca pracy poza domem. W tym przypadku musimy jednak sami zadbać o komfort naszego wzroku oraz wydajność pracy, która przekłada się nie tylko na wysokość zarobków, ale także nasz komfort psychiczny i poziom stresu.
Z czym wiąże się praca w nieodpowiednim świetle?
Zarówno zbyt mocne, jak i za słabe oświetlenie miejsca pracy negatywnie wpływa na naszą wydajność. Zasada ta tyczy się nie tylko pracowników, ale także dzieci, bo spędzają one wiele godzin przy biurku, ucząc się i odrabiając zadania domowe. W tym przypadku wybór żarówek i opraw oświetleniowych jest szczególnie ważny, bo popełnione błędy będą miały długofalowe skutki nie tylko dla edukacji młodego człowieka, ale także jego zdrowia. Nieprawidłowe oświetlenie miejsca pracy lub nauki powoduje:
- problemy z koncentracją,
- szybkie męczenie się wzroku,
- wady wzroku,
- ból głowy.
Badania dowiodły zależności pomiędzy doborem odpowiedniego oświetlenia a wzrostem wydajności pracy przedstawicieli różnych branż. Odpowiednio rozplanowane źródła światła i prawidłowo dobrane oprawy oświetleniowe oraz żarówki pozwalają poprawić samopoczucie i zredukować niekorzystne skutki przebywania w pomieszczeniach, do których dopływa stosunkowo niewiele naturalnego światła słonecznego. Właściwe oświetlenie miejsca pozwala zwiększyć wydajność pracowników o kilkadziesiąt procent w stosunku do wydajności pracowników wykonujących takie same obowiązki, ale w nieprawidłowo oświetlonych pomieszczeniach.