Opinie o Nas
Kategorie blog
Chmura tagów
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Jak dobrać oświetlenie do wnętrza

Jak dobrać oświetlenie do wnętrza

Oświetlenie w każdym wnętrzu ma do spełnienia wiele ważnych ról. Przede wszystkim sprawia, że dzięki niemu czujesz się komfortowo i pewnie w domowej przestrzeni. Idealnie rozświetlone wnętrza pozytywnie wpływają na twój nastrój, ułatwiają codzienne funkcjonowanie, pracę oraz odpoczynek. Właściwe rozplanowanie źródeł światła jest niezwykle istotne, kiedy marzysz o pięknym i funkcjonalnym pomieszczeniu.

Kiedy i jak planować rozmieszczenie oświetlenia

Bez względu na to, czy budujesz dom, czy remontujesz mieszkanie, pamiętaj, aby na etapie tworzenia projektu aranżacji wnętrz zasięgnąć porad specjalisty od oświetlenia. Dzięki funkcjonalnemu rozmieszczeniu źródeł światła, gniazdek, instalacji zasilania unikniesz w przyszłości kosztów związanych z poprawkami.

Różne miejsca, różne potrzeby

Oświetlenie powinno rozświetlać określone obszary, przyciągać uwagę i ułatwiać twoje codzienne życie. Przed wyborem odpowiedniego światła warto na początku określić, jaką rolę spełnia dane wnętrze. Czy jest to sypialnia, w której dobre samopoczucie zapewni miękkie, odprężające światło, czy jest to gabinet lub kuchnia, które potrzebują chłodnego, jasnego roboczego światła skoncentrowanego na danej przestrzeni.

Zacznijmy od salonu

W salonie wykonujesz wiele czynności, które nie mogą się obejść bez odpowiedniego oświetlenia. Jeśli jest to duża przestrzeń z dużymi oknami, przez większą część dnia możesz cieszyć się naturalnym światłem. Jest to najzdrowsze rozwiązanie dla twoich oczu. Jednak w ciemnym salonie o małym lub dużym metrażu warto pomyśleć o większej ilości różnego rodzaju źródeł światła.

Postaw na wielozadaniowość

Salon musi być przytulną i przyjazną przestrzenią. Więcej niż dwa rodzaje oświetlenia będą w stanie zaspokoić twoje potrzeby. Stworzenie przemyślanej kompozycji z lamp sufitowych, ściennych oraz podłogowych pozwoli ci dobrze spędzić czas z przyjaciółmi, zapomnieć o całym świecie w trakcie czytania książki lub oglądania telewizji, a także ułatwi pracę przy laptopie.

Oświetlenie w łazience, jadalni i kuchni

W jadalni lub w kuchni nie może zabraknąć ciepłego oświetlenia nad stołem. Lampa sufitowa w tych wnętrzach powinna być wspierana przez listwy LED umieszczone na ścianie lub kinkiety jasno rozświetlające robocze blaty

Lampa listwa - EYE SPOT WHITE

Podobnie sytuacja wygląda w łazience, gdzie znajduje się kilka przestrzeni, potrzebujących montażu różnego rodzaju oświetlenia. Oprócz klasycznego plafonu łazienkowego musisz zamontować kinkiety lub taśmy ledowe przy lustrze. Oprawy odporne na wodę idealnie sprawdzą się nad wanną, dając nastrojowe i relaksujące światło.

 

Lampa łazienkowa BOX LED 16/3200 ACB

 

Jak zastąpić światło dzienne - oświetlenie przysufitowe

Bez oświetlenia przysufitowego nie wyobrażasz sobie żadnego wnętrza mieszkalnego. I masz rację. Jest to główne źródło światła, które ma za zadanie optymalnie rozjaśnić przestrzeń bez rzucania cieni. W łazience, w kuchni, w jadalni czy w sypialni oświetlenie przysufitowe nie musi być umieszczone idealnie po środku sufitu. Projektanci radzą, aby źródło światła znalazło się nad konkretną przestrzenią, którą chcesz szczególnie rozjaśnić. Wyjątkiem jest dekoracyjny żyrandol. To on stanowi jedną z najważniejszych ozdób w salonie, w pokoju dziecięcym lub w łazience.

 

Arkadia plafon 2pł. patyna O2121 P2 PAT

 

Pamiętaj:

  • Istnieje kilka odcieni barw światła. Ta bardziej zimna barwa (4000 K - 5000 K) idealnie sprawdza się w pomieszczeniach, w których potrzebujesz zmotywować się do działania. Jasne światło ułatwia przebywanie w salonie, kuchni i łazience, dając wrażenie zawsze czystej i świeżej przestrzeni. Oświetlenie o cieplejszej barwie (2500 K - 3500 K) pozytywnie wpływa na twoje samopoczucie, tworząc wrażenie przytulnego wnętrza.

  • Na dużej powierzchni salonu, jadalni, sypialni czy łazienki skorzystaj z kombinacji wielu źródeł oświetlenia. Oprócz ciepłego białego górnego światła, pomyśl o świetle roboczym w postaci listew typu LED. Kinkiety, lampy podłogowe i lampki nocne wprowadzą niepowtarzalną atmosferę, rzucając punktowo światło zbliżone swoją barwą do żółtego koloru (3000 K - 3500 K).

  • Każde pomieszczenie spełnia w domu inne zadania. Dobrze przemyśl swoje potrzeby, aby wybrać odpowiedni rodzaj oświetlenia.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl