Opinie o Nas
Kategorie blog
Chmura tagów
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Jak optycznie powiększyć mieszkanie przy pomocy oświetlenia?

Jak optycznie powiększyć mieszkanie przy pomocy oświetlenia?

Nawet bardzo małe mieszkanie może wydawać się znacznie przestronniejsze, gdy odpowiednio dobierzemy oświetlenie. To dzięki światłu możliwe jest optyczne powiększenie przestrzeni i wydobycie jej największych atutów. Dzięki właściwie dobranym lampom oraz barwie światła możemy nie tylko zadbać o odpowiedni nastrój, ale także zyskać wrażenie, że przebywamy w większych pomieszczeniach. Wyjaśniamy, jak oświetlenie wpływa na proporcje pomieszczeń.

W jaki sposób można optycznie powiększyć mieszkanie?

Małe mieszkanie może być nie tylko funkcjonalne, ale także sprawiać wrażenie znacznie większego niż jest w rzeczywistości. W celu optycznego powiększenia przestrzeni stosuje się różne sposoby aranżacji. Możemy optycznie powiększyć mieszkanie za pomocą odpowiednio dobranych barw, mebli, elementów dekoracyjnych oraz oświetlenia, bez którego dekoracyjne triki na niewiele się zdadzą. To właśnie światło jest kluczowe w przypadku małych mieszkań, bo pozwala zarówno podwyższyć niskie pomieszczenia, jak i sprawić, że będą wydawały się dłuższe lub szersze. Dobór oświetlenia do mieszkania powinien uwzględniać przede wszystkim odpowiednie rozplanowanie punktów świetlnych. Jeżeli nie możemy wykonać nowej instalacji, możemy wykorzystać lampy stojące oraz lampy kierunkowe, które doskonale sprawdzają się w przypadku konieczności optycznej zmiany proporcji pomieszczeń i wydzielenia poszczególnych stref.

Jak powiększyć mieszkanie przy pomocy oświetlenia?

Na początek musimy zastanowić się nad tym, jaki efekt chcemy osiągnąć. Inne oświetlenie stosuje się w przypadku niskiego sufitu, wąskich i długich pomieszczeń oraz niewielkich pomieszczeń o regularnych kształtach np. łazienki bez okna. Najważniejsze jest to, aby wybór oświetlenia, na które składają się różnego rodzaju lampy, współgrał z elementami wystroju i wraz z nimi wpływał na optyczne powiększenie przestrzeni.

W przypadku małych mieszkań, w których problemem jest niski sufit, kluczowy okazuje się wybór odpowiedniego rodzaju lam sufitowych. Lepiej zrezygnować z klasycznych lamp wiszących na rzecz plafonów, oświetlenia punktowego lub reflektorów, które umożliwiają równomierne oświetlenie sufitu. W tym przypadku trzeba unikać ciemnych, dużych kloszy, które mogą rzucać cień na sufit, sprawiając, że wnętrze zacznie przytłaczać.

W przypadku wąskich pomieszczeń należy kierować się nieco innymi zasadami. Oczywiście właściwie oświetlenie sufitu i w tym przypadku jest ważne, ale trzeba także zastosować rozwiązania, które pozwolą optycznie zmienić proporcje wnętrza, doświetlając dłuższe ściany pomieszczenia. Możemy to zrobić za pomocą kinkietów lub reflektorów oraz oświetlenia dodatkowego, które montujemy m.in. w celu podświetlenia zabudowy ścian. W niewielkich pomieszczeniach warto połączyć odpowiednio dobrane oświetlenie z jasnymi materiałami. Optycznie powiększyć przestrzeń pomagają m.in. lustra oraz meble na wysoki połysk.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl