Opinie o Nas
Kategorie blog
Chmura tagów
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Na co zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie do ogrodu

Na co zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie do ogrodu

Oświetlenie w ogrodzie daje możliwość zachwycania się urokami przyrody także po zachodzie słońca. Przestrzeń, w której pięknie są oświetlone rabaty kwiatowe, krzewy, drzewa, alejki i altany przemienia się w artystyczną scenerię, gdzie główną rolę odgrywają światła i cienie. W rozświetlonym ogrodzie czujesz się bardziej komfortowo i bezpiecznie. Jeśli chcesz, aby ten efekt gry świateł trwał zawsze, postaw na najwyższą jakość oświetlenia zewnętrznego.

Bezpieczeństwo

Myślisz o zamontowaniu profesjonalnego oświetlenia w ogrodzie. Szukasz sprawdzonych opraw, które wytrzymają niekorzystne warunki pogodowe i będą służyć ci latami. W czasie wyboru lamp przeznaczonych do użytkowania na zewnątrz upewnij się, że mają nadany symbol równy IP67 lub wyższy. Stopień ochrony IP oznacza wysoką odporność oprawy na wpływ wilgoci. Wodoodporne lampy mogą być umieszczane w dowolnym miejscu ogrodowej przestrzeni. Lampy o symbolu IP44 są przeznaczone do montażu na zewnątrz, ale tylko pod zadaszeniem.

Jeśli tylko chcesz zamontować oświetlenie ogrodowe na wiele lat, to stałe kable zasilające powinieneś odpowiednio zabezpieczyć. Możesz schować je w elastycznych osłonach i ukryć pod ziemią na głębokości około 60 cm. Luźne kable mogłyby zniszczyć się pod wpływem uszkodzeń mechanicznych, a także grozić potknięciem. Zewnętrzny włącznik i wyłącznik różnicowo-prądowy pozwoli ci  bezpiecznie i szybko oświetlić piękny ogród. Kolejną zaletą izolowanych kabli ukrytych pod ziemią jest ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym, a to dzięki niezależnemu pojedynczemu obwodowi elektrycznemu.

Energooszczędność

Oświetlenie całego ogrodu nie musi się wiązać z dużymi rachunkami za prąd. Już samo wykorzystanie diod LED do rozświetlenia ogrodowej przestrzeni jest jednym z najtańszych rozwiązań dostępnych na rynku. Zaletą oświetlenia LED oprócz tego, że ma niskie zużycie energii, jest także długa żywotność określana na ok. 25 000 godzin.

Lampa zewnętrzna do zabudowy

Kolejnym pomysłem na oszczędność energii jest zamontowanie w lampach czujnika ruchu i zmierzchu. Te pierwsze włączają się wtedy, jeśli pojawią się ruchy ludzkie ruchy. W jakim zasięgu i pod jakim kątem, to wszystko zależy od ciebie. Wiele modeli ma regulację, w której sam określasz, kiedy mają się zaświecać lampy ogrodowe i przez jaki czas mogą być włączone. Lampy z czujnikiem zmierzchu włączają się i wyłączają w zależności od natężenia naturalnego światła.

Możesz wybrać lampy do ogrodu o napięciu 220 - 230 woltów. Jeśli chcesz zamontować oświetlenie typu LED, potrzebujesz transformatora, który obniży napięcie do napięcia wymaganego przez lampę LED.

Przemyślany projekt, czyli podział ogrodu na strefy

Montaż oświetlenia ogrodowego powinien być wcześniej dobrze rozplanowany. Przede wszystkim podziel ogród na konkretne strefy, do których potem dobierzesz odpowiednie lampy.

Oto przykładowy plan podziału ogrodu na poszczególne miejsca:

  • strefa, w której chcesz się czuć bezpiecznie i pewnie,
  • strefa, w której chcesz się relaksować i przyjemnie spędzać czas z bliskimi,
  • strefa, w której chcesz się cieszyć pięknym widokiem przyrody nawet po zachodzie słońca.

Oświetlenie alejek i podjazdów

Najlepszym rozwiązaniem do oświetlenia alejek i podjazdów jest montaż świateł najazdowych o różnych kształtach i wielkościach. Tego typu lampy prezentują się bardzo subtelnie i estetycznie. Zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Możesz czuć się pewnie, że zawsze trafisz do celu. W dobre samopoczucie wprawią cię światła najazdowe o ciepłej barwie. Można je montować w bajecznych układach, nie symetrycznie, aby romantyczne alejki nie zamieniły się w pasy autostrady. Oprawa oświetlenia przeznaczonego do użytku na podjazdach i alejkach ogrodowych jest odporna na ciężar samochodu, a solidny materiał z ładnie prezentującego się aluminium i stali nierdzewnej nie ulega zniszczeniu pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

RENA 1552 lampa najazdowa

Kolejnym pomysłem na oświetlenie ogrodowych alejek lub innych punktów, które chcemy wyróżnić w ogrodzie, są lampy zewnętrzne stojące. Tego typu oświetlenie nie tylko podwyższa poziom bezpieczeństwa, ale także tworzy romantyczny nastrój. Miniaturowe latarnie mogą być wykonane z różnych wodoodpornych materiałów. Elegancko prezentują się modele z mlecznym kloszem i drewniano - stalowym korpusem. 

Lampa ogrodowa - Alta

Oświetlenie altany i tarasu

Do rozświetlenia altany lub tarasu możesz skorzystać z różnorodnych pod względem kształtu i sposobu montażu kinkietów oraz reflektorów ściennych, lamp sufitowych, a także opraw przeznaczonych do zabudowy. Oprawy zamontuj tak, aby padające z nich światło tworzyło prawdziwie relaksacyjną atmosferę. W wyborze odpowiedniego oświetlenia kieruj się swoim ulubionym stylem. Jeśli czujesz się dobrze w nowoczesnych przestrzeniach, pewnie zwrócisz  uwagę na lampy o zdecydowanych, geometrycznych kształtach. Dla wielbicieli stylu retro producenci proponują kinkiety i oprawy sufitowe przypominające formą stare lampy naftowe lub romantyczne klosze kojarzące się z dawnymi latarniami. Klasyczne oświetlenie, którego obudowa wykonana jest z postarzanego mosiądzu i aluminium, przemieni każdą altanę i taras w miejsce niezwykle sentymentalne.

 

Lampa zewnętrzna sufitowa - BERGEN

Oświetlenie do podkreślenia piękna ogrodu

Oświetlenie, które ma wyróżnić szczególnie piękne miejsca w twoim ogrodzie, warto wcześniej umiejętnie rozplanować. Poprzez pomysłowo podświetlone rośliny wydobędziesz z nich najpiękniejsze kolory, kształty i cały urok, którego możesz nie dostrzegać za dnia. Padające światło na  fantazyjne skalniaki, subtelne ogrodowe oczka i dekoracyjne rzeźby przemieni twój ogród w bajkową krainę. Do podkreślenia ogrodowych akcentów warto wykorzystać minimalistyczne lampy na słupkach lub reflektorki. Rośliny mogą być oświetlane z różnych stron: od dołu, z tyłu, od góry. Możesz strumień światła skierować na pojedyncze kwiaty albo na całe rabaty, krzewy i drzewa.

 

Lampa zewnętrzna stojąca na słupku

Pamiętaj:

Z oświetlenia ogrodowego korzystaj w taki sposób, aby natężenie światła nie oślepiało ani też nie zakłócało snu twoim sąsiadom.
Sprawdź, czy lampy nie nagrzewają się. Zbyt ciepłe światło lub przegrzewająca się oprawa może zaszkodzić twoim roślinom.     

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl