Opinie o Nas
Kategorie blog
Chmura tagów
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Oświetlenie w miejscu pracy – poradnik

Oświetlenie w miejscu pracy – poradnik

Wybór odpowiedniego rodzaju oświetlenia w miejscu pracy pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i motywuje do działania. Jak zatem zaprojektować idealnie oświetlone stanowisko pracy, aby dostosować je do indywidualnych potrzeb? Oto kilka wskazówek, dzięki którym uda się stworzyć doskonałe warunki zapewniające lepszą koncentrację, wymarzoną motywację oraz bezcenną satysfakcję.

Jak działa na nas światło

Światło odgrywa w życiu ludzi bardzo ważną rolę. Dzięki niemu jesteśmy czujni i zmotywowani do działania, potrafimy szybko reagować na zaskakujące sytuacje. Dla naszego samopoczucia i dla naszych oczu najlepszym rozwiązaniem jest naturalne oświetlenie. Światło dzienne pozytywnie wpływa na nastrój w czasie pracy. Nie powoduje zmęczenia i nie otępia. Po pracy przy dziennym świetle mamy też zdrowszy sen, a nad ranem wstajemy dobrze wyspani. Szczęściarzami można nazwać tych, którzy pracują na stanowiskach zlokalizowanych tuż przy oknie.

W jaki sposób oświetlić miejsce pracy

Do oświetlenia miejsca pracy warto wykorzystać więcej niż jedno źródło światła. O tym, gdzie i jakie zamontować oprawy, decyduje kilka zasad. Przede wszystkim trzeba znać wysokość pomieszczenia, a także określić, czy wnętrze jest urządzone w jasnych czy w ciemnych kolorach. O wiele mniejsze natężenie światła będzie potrzebne w przestrzeniach, w których większość elementów wyposażenia i ścian ma barwę śnieżnej bieli. W ciemnych pomieszczeniach warto zastosować większą moc światła. Ważne jest też ustalenie, w których miejscach stanowiska pracy muszą być wsparte przez dodatkowe punktowe oświetlenie.

Normy oświetlenia wymagane w miejscach pracy

Jeśli pracujemy na stanowiskach biurowych, gdzie nasz wzrok jest szczególnie nadwyrężony nieprzerwanie przez kilka godzin, to warto oprócz oświetlenia całościowego wspierać się punktowym źródłem światła. W czasie wykonywania takich czynności, jak czytanie i pisanie musimy mieć zapewnione oświetlenie o natężeniu 500 lx. Do prac, w których wymagana jest od nas specjalna precyzja wykonania, natężenie światła powinno być większe niż 1000 lx.

Przykładowe natężenie światła przy konkretnych stanowiskach pracy:

  • w biurze przy komputerze: 500-750 lx
  • w banku przy sortowaniu pieniędzy i w sali operacyjnej: 500-1000 lx
  • w biurze architektonicznym przy rysunku technicznym: 1000-2000 lx

Modele lamp do oświetlania stanowisk pracy

Oświetlenie sufitowe ma za zadanie równomiernie rozświetlić całą przestrzeń pomieszczenia. W biurze idealnie się sprawdzają niezawodne lampy LED. Subtelne źródło światła o harmonijnej stylistyce oprócz tego, że doskonale się komponuje z wyposażeniem biurowej przestrzeni, to dodatkowo jest cenione za energooszczędność i długą żywotność. Jednak lampy sufitowe potrzebują odpowiedniego wsparcia w postaci lampek biurkowych i kinkietów. Istnieje wiele modeli o różnych kształtach i wielkościach, które idealnie można dostosować do indywidualnych potrzeb pracowników. Dobrym rozwiązaniem jest lampka biurkowa LED z wielostopniową regulacją natężenia światła i obracająca się wokół własnej osi, która zapewni nam optymalne oświetlenie, jakiego w danej chwili potrzebujemy w naszym miejscu pracy.

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl