
W ostatnich latach coraz częściej odwiedzają nasz kraj fale ekstremalnych upałów. Do tej pory radziliśmy sobie z nimi za pomocą wentylatorów podłogowych i stołowych. Jednak o wiele bardziej wydajne oraz o większym zasięgu działania są wentylatory sufitowe. Nowoczesny wentylator sufitowy wyróżnia się wysoko zaawansowaną technologią i wyszukaną elegancją. Energooszczędność oraz wydajność to kolejne zalety, których nie możemy pominąć.
Ponadczasowy design
Wentylatory sufitowe połączone z ledowym źródłem światła dostępne są w różnych rozmiarach oraz wariantach. Dzięki tej różnorodności masz możliwość idealnego dopasowanie ich do każdego stylu wystroju i metrażu wnętrza mieszkalnego lub biurowego. Zróżnicowane funkcje, wyszukane wzornictwo, a także bogata kolorystyka zapewnią ci wyjątkowy komfort przebywania w przyjemnie wentylowanych pomieszczeniach.
Nowoczesne wentylatory prezentują się elegancko w każdej przestrzeni. Znajdziesz wśród nich modele wykonane z połączenia różnych materiałów takich, jak: niklowana stal z naturalnym drewnem, chromowany metal z przezroczystym poliwęglanem czy stal ze szkłem i elegancką płytą MDF.
Zadania dla wentylatora sufitowego
Najważniejszym zadaniem wentylatora sufitowego latem jest chłodzenie powietrza wewnątrz pomieszczenia, natomiast zimą ma on zdolność odzyskiwania ciepła. Wyliczono, że przeciętnie oszczędzasz około 30 % na kosztach ogrzewania, jeśli w zimowe dni rozprowadzasz ciepło za pomocą wentylatora. Jeśli korzystasz z wentylatora sufitowego latem, możesz zrezygnować z klimatyzatora oraz innych typów wentylatorów.
Wentylatory sufitowe działają na trzech lub więcej poziomach prędkości obrotowych. Na pierwszym poziomie zużycie energii to około 20 W, na drugim poziomie przeciętnie 35 W, a na trzecim poziomie w przybliżeniu 60 W.
Do jakich pomieszczeń wentylatory sufitowe
Wysokiej jakości modele wentylatorów sufitowych działają bardzo cicho, dlatego bez problemu można je montować w takich pomieszczeniach mieszkalnych, jak salon czy sypialnia. Do wnętrz urządzonych w stylu retro doskonale dopasuje się wentylator marki Faro z kolekcji Alo z eleganckimi drewnianymi łopatkami lub Faretto, który swoim designem nawiązuje do kultowego skutera Vespa. Jeśli jesteś wielbicielem klasycznych przestrzeni, z pewnością zachwyci cię swoją formą wentylator sufitowy Galapago sterowany ozdobnym łańcuszkiem. Do pomieszczeń nowoczesnych i minimalistycznych idealnym rozwiązaniem są prezentujące się lekko i delikatnie takie modele, jak: Palao, Itaca oraz Just Fan.
Każdy model wentylatora jest przeznaczony do użytku w pomieszczeniu o określonym metrażu. W małych pomieszczeniach idealną cyrkulację powietrza zapewnia urządzenie o rozpiętości skrzydeł 70 cm. W salonach, sypialniach, kuchniach, czy gabinetach do 15 m² warto zamontować wentylatory z łopatkami o długości około 105 cm. Do przestrzeni większej niż 20 m² przeznaczone są wentylatory sufitowe o rozpiętości skrzydeł sięgającej co najmniej 132 cm.
Jak zamontować wentylator
Wentylator sufitowy pełniący także rolę oświetlenia trzeba podłączyć bezpośrednio do kabla zasilającego. Warto zamontować go po środku pokoju na wysokości 2,4 m nad podłogą. Taka odległość da ci pewność, że urządzenie będzie działało wydajnie i równomiernie rozprowadzało chłodne powietrze po całym pomieszczeniu. Wiele modeli wentylatorów idealnie sprawdzi się na najwyższych kondygnacjach budynku. Zostały one tak zaprojektowane, aby mogły być montowane nawet na skośnym suficie. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz wreszcie odetchnąć świeżymi i chłodnym powietrzem w sypialni na poddaszu.