Opinie o Nas
Kategorie blog
Chmura tagów
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Przy jakim oświetleniu najlepiej się czyta?

Przy jakim oświetleniu najlepiej się czyta?

Jeśli aranżujesz w swoim domu kącik do czytania, koniecznie musisz zadbać o dobór odpowiedniego oświetlenia. Ważne są nie tylko moc i kolor światła, ale również rodzaj zastosowanych lamp oraz ich umiejscowienie. Czytając dalszą część naszego artykułu, dowiesz się, przy jakim oświetleniu najlepiej się czyta.

Czytanie przy nieodpowiednim oświetleniu negatywnie wpływa na wzrok

Czytanie przy słabym świetle nie ma bezpośredniego wpływu na funkcje narządu wzroku, zatem nie spowoduje wad czy pogorszenia jakości widzenia. Niemniej niedostateczne oświetlenie może przyczyniać się do odczuwania dyskomfortu. Zarówno zbyt słabe, jak i zbyt mocne światło sprawia, że oczy szybko się męczą, więc mogą zwyczajnie nas boleć. Dolegliwościom tym często towarzyszy ból głowy. To typowe objawy tzw. zespołu suchego oka, który wiąże się z niedostatecznym nawilżeniem narządu wzroku. Dotyczy to nie tylko czytania, ale i innych czynności angażujących narząd wzroku, jak np. pisanie, rozwiązywanie krzyżówek, szydełkowanie lub szycie, układanie puzzli itp. Aby zapewnić sobie dobre samopoczucie i uniknąć przykrych dolegliwości, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie w miejscach, w których oddajemy się naszym pasjom, jak np. literatura.

Jaki rodzaj lampy do czytania?

Najlepiej jest czytać przy świetle naturalnym, czyli słonecznym. Wieczorami jednak jesteśmy zmuszeni do tego, aby użyć światła sztucznego. Najlepiej, jeśli pochodzi ono z dwóch źródeł, czyli z góry — światło rozproszone z lampy sufitowej, oraz światło punktowe, padające bezpośrednio na tekst.

Dobór światła punktowego zależy przede wszystkim od miejsca, w którym zaaranżujemy kącik do czytania. Jeśli jest to fotel, można zastosować lampę podłogową. Powinna ona zapewniać światło padające z lewej strony, dbając przy tym, aby obejmowało całą przestrzeń, na której czytamy. Osoby preferujące czytanie przy biurku powinny wybrać odpowiednią lampkę ustawianą na blacie - również po lewej stronie (w przypadku osób leworęcznych lampkę należy ustawić po prawej stronie).

Jak dobrać światło do czytania?

Kiedy już wybierzesz odpowiednią lampę, powinieneś zadbać o odpowiednie światło - nie za ciemne, nie za jasne. Zalecana moc światła do czytania mieści się w przedziale ok. 40 do 60W. Ważna jest też kolor światła, który powinien być jak najbardziej zbliżony do naturalnego, a więc neutralny. Jeśli potrzebujesz się skupić i skoncentrować swoją uwagę przez dłuższy czas możesz nawet sięgnąć po światło o nieco chłodnej barwie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl