Opinie o Nas
Kategorie blog
Chmura tagów
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Rola światła w architekturze wnętrz

Rola światła w architekturze wnętrz

Światło jest jednym z ważniejszych elementów architektury wnętrz, który nie tylko wpływa na własności funkcjonalne pomieszczeń, ale również kształtuje ich wygląd, panujący w nich nastrój oraz wpływa na percepcję całej przestrzeni. Każdy wznoszony obiekt powinien oferować schronienie przed warunkami zewnętrznymi, takimi jak deszcz, wiatr czy chłód i dawać możliwość wykonywania różnych czynności swoim użytkownikom. Przez całe tysiąclecia budowniczowie stawali przed alternatywą – albo dobre oświetlenie światłem naturalnym lub sztucznym, albo skuteczna ochrona przed chłodem. Dostarczenie światła wiązało się bowiem z pozostawieniem dużych otworów doświetlających i skutecznym odprowadzaniem powstającego dymu, ze względu na to, że światło pochodziło wyłącznie spalanie różnych substancji – drewna, oliwy lub łoju. Dopiero rozwój technologii budowlanych umożliwił połączenie dużej ilości naturalnego światła, dobrej izolacji termicznej, a także zapewnienia oświetlenia wnętrz ułatwiającego funkcjonowanie niezależnie od pory doby, a jednocześnie pozwalającego na uzyskiwanie ciekawych efektów dekoracyjnych.

Jaki może być wpływ światła na aranżację wnętrza?

Duża rola oświetlenia w architekturze i kształtowaniu wnętrza jest dobrze znana od bardzo dawna. Za apogeum konstrukcji, które sprzyjały wpuszczaniu do środka budynku maksymalnej ilości światła naturalnego, można uznać schyłek okresu średniowiecza i powstające wówczas niemal ażurowe budynki katedr z ogromnymi przeszkleniami. Na możliwość uzyskania równie spektakularnych efektów za pomocą światła sztucznego, trzeba było czekać aż do początków XX wieku i masowego upowszechnienia się źródeł światła korzystających z prądu elektrycznego. Dał on możliwość zapewnienia odpowiedniej jasności i akcentowania światłem poszczególnych detali czy układu całego pomieszczenia.

We współczesnym projektowaniu wnętrz najpopularniejsze staje się oświetlenie punktowe oraz różne rodzaje świateł dekoracyjnych. Precyzyjne ukierunkowanie strumienia światła pozwala na szerokie używanie oświetlenia dynamicznego. Można za jego pomocą wyróżniać z całej kompozycji konkretne elementy oraz wpływać na sposób, w jaki są postrzegane. Odpowiednio dobrane oświetlenie umożliwia eksponowanie różnych cech detali – formy, barwy czy faktury. Nadaje się świetnie do nadawania innego charakteru poszczególnym przedmiotom, ozdobom czy meblom i całym fragmentom ścian, podłóg czy sufitów.

Oświetlenie dynamiczne może również zmieniać percepcję przestrzeni. Odpowiednio rozmieszczone lampy są w stanie zmienić proporcje pomieszczenia. Wydłużyć je, albo sprawić, że wyda się wyższe czy bardziej zróżnicowane.

Duże znaczenie ma jednak wciąż oświetlenie rozproszone. W wielu sytuacjach sprawdzi się ono znacznie lepiej, zwłaszcza wtedy, gdy w grę wchodzi zgromadzenie w jednym miejscu większej ilości osób, np. z okazji spotkań towarzyskich czy rodzinnych.

Jakie rodzaje oświetlenia pozwolą na wpływanie na wygląd pomieszczenia?

Oświetlenie, które będzie dobrze realizowało swoje funkcje wymaga prawidłowego doboru opraw i źródeł światła. Ze względu na rosnącą popularność oświetlenia punktowego szczególnym zainteresowaniem cieszą się wszelkiego rodzaju kinkiety oraz oświetlenie sufitowe dające możliwość kierowania strumienia światła w wybraną stronę. Dużym powodzeniem cieszą się też lampy stojące i stołowe, które znacznie łatwiej wkomponować w aranżację wnętrza bez ingerencji w instalację elektryczną.

Bardzo dużą grupę stanowi też oświetlenie dekoracyjne. Chętnie stosuje się taśmy LED, które mogą być użyte przy podświetlaniu praktycznie każdego elementu, od konstrukcji podwieszanego sufitu, po rozmaite półki, wnęki czy montowane na stałe meble. Duże możliwości dają także oprawy montowane do podświetlania schodów, lampki oświetlające korytarze, a także panele świetlne montowane w ścianach, sufitach czy podłogach.

Za sprawą rozwoju technologii LED i dostępnością źródeł światła w wybranych barwach czy oferujących oświetlenie o różnej temperaturze barwowej projektanci wnętrz zyskali szansę na pokazywanie tej samej przestrzeniu w zupełnie inny sposób. Lampy zmieniające barwę światła dają nieograniczone możliwości kształtowania nastroju i wyglądu poszczególnych mebli czy powierzchni. Bardzo ciekawe jest także wykorzystywanie faktu, że temperatura barwy światła wpływa na to, jak człowiek odbiera kolor oświetlanych przedmiotów.

Nie można również zapominać o tym, że stosowane oprawy – lampy, żyrandole i kinkiety są elementem aranżacji wnętrza nie tylko wówczas, gdy są włączone, ale także kształtują jego wygląd, kiedy pomieszczenie jest oświetlone światłem naturalnym. W takim przypadku istotna staje się forma używanych opraw, ich barwa, a także materiał, z którego są zrobione. Nowoczesna lampa może stać się ciekawą dekoracją niezależnie od spełnianej przez siebie funkcji oświetleniowej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl