Opinie o Nas
Kategorie blog
Chmura tagów
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Szukasz latarni do ogrodu? Sprawdź lampy masztowe

Szukasz latarni do ogrodu? Sprawdź lampy masztowe

Aranżacja ogrodu to nie tylko posadzone w nim rośliny, ładnie wykonane alejki czy różne elementy małej architektury, ale również użyte oświetlenie. Dobrze rozmieszczone źródła światła mogą pozwalać na uzyskanie różnych efektów wizualnych, tworząc nastrojowe tło, podkreślając wygląd niektórych obszarów ogrodu, np. ogródka skalnego czy rabaty z kwiatami, a także eksponować poszczególne rośliny, np. ładnie wymodelowane iglaki. 

Najciekawsze rezultaty można osiągnąć, dobierając do określonych funkcji lampy o najlepszej charakterystyce. W dziedzinie oświetlania dużej powierzchni bezkonkurencyjne będą lampy masztowe. Przyjrzyjmy się, jak wygląda oświetlenie tego typu i w jaki sposób można je wykorzystać.

Atrakcyjne oświetlenie ogrodu

Doświetlenie ogrodu pozwala na uzyskanie bardzo ładnych efektów, podkreślając różne elementy aranżacji. Do korzystania z całej przestrzeni po zmroku konieczne są jednak lampy, które oświetlą ścieżki, po których można się poruszać i zapewnią dobrą widoczność.

Istnieją różne sposoby oświetlania ogrodu. Dużą popularnością cieszą się np. lampy wpuszczane w podłoże oraz lampy stojące. Lampy, które można umieścić na poziomie gruntu, nadają się znakomicie zarówno do tworzenia ścieżek świetlnych, jak i do bardzo dynamicznego podświetlania szpalerów krzewów czy drzew. Ich wadą jest jednak to, że światło jest skierowane ku górze i może częściowo oślepiać spacerujących. Problemem bywają też rosnąca w pobliżu wysoka trawa czy opadające z drzew liście, które mogą przesłonić oprawę.

Lampy stojące nie mają takich ograniczeń, jak oprawy wpuszczane w podłoże, a padające z nich światło rozprasza się na pewnej wysokości. Lampy stojące nadają się bardzo dobrze do doświetlania podłoża, jednak problemem jest to, że ich światło ma niewielki zasięg. O ile w mniejszych ogrodach nie stanowi to większego problemu, o tyle w większych oznacza często konieczność użycia ich większej liczby, co może niekorzystnie wpływać na wygląd ogrodu.

Najlepszym rozwiązaniem, które sprawdzi się w oświetlaniu większych ogrodów z dłuższymi ścieżkami spacerowymi i bardziej zróżnicowaną roślinnością są lampy masztowe. Oprawy tego typu charakteryzują się tym, że źródło światła jest umieszczone na dość wysokim słupie. Dzięki temu światło jest rozpraszane na sporym terenie, a maszty mogą być rozstawione rzadziej. Latarnie ogrodowe sprawdzają się zwłaszcza w średnich i dużych ogrodach, a ich dobrze dobrany do charakteru całego założenia ogrodowego wygląd może być atrakcyjny również w ciągu dnia i w dużym stopniu przyczyniać się do tworzenia specyficznego klimatu.

Lampy masztowe do ogrodu w dowolnym stylu

Lampy masztowe są dostępne w różnych stylach, co pozwala na dopasowanie ich do każdego ogrodu. Oprawy stylizowane na stylowe, kute latarnie, które zawierają wiele elementów ozdobnych, nadają się świetnie do ogrodów klasycznych. Zdobienia w postaci stylizowanego cokołu, masztu z przetłoczeniami nadającymi złudzenie kilku elementów o różnej średnicy, a także głowicy z dodatkowymi ozdobami i latarniami z tradycyjnie wyprofilowanymi daszkami nadają lampom prawdziwie ponadczasowy wygląd. Tego typu lampy masztowe sprawdzą się zarówno w ogrodach utrzymanych w stylu angielskim, podkreślającym naturalność i zróżnicowanie roślinności, jak i w klasycznych ogrodach w stylu francuskim lub włoskim z wieloma elementami geometrycznymi i zachowaną symetrią aranżacji.

W ogrodach nowoczesnych oraz nawiązujących do stylu orientalnego lepiej sprawdzą się lampy masztowe o bardziej oszczędnej formie. Entuzjaści minimalizmu i bardzo ascetycznych projektów mogą zdecydować się na maszty całkowicie pozbawione zdobień, przypominające jednolity, prosty lub zagięty u góry słup. Z ogrodem o bardzo nowoczesnym charakterze bardzo dobrze będą się również komponowały lampy z niezwykle prostymi, geometrycznymi kloszami, które wykorzystują wyłącznie nieskomplikowane kształty walca oraz sfery.

Ogrodowe lampy masztowe to znakomity wybór w sytuacji, gdy trzeba doświetlić bardziej rozległy teren. Tego typu lampy nadają się jednak nie tylko do oświetlania ścieżek. Sprawdzą się również jako oświetlenie placów zabaw, a także jako lampy ustawione przy miejscach parkingowych znajdujących się w ogrodzie. Latarnie mogą być również rozmieszczone w pobliżu stawów czy innych elementów aranżacji ogrodowej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl